July Country Meeting 2019

Beverley

Peals rung on Bellboard

SRCY member please login to leave a comment:

14 peals so far have been rung for the Society July Country meeting.

Barrow upon Humber, Lincolnshire
Holy Trinity
Saturday, 13 July 2019 in 3hrs 8mins (16-1-8 in E)
5040 Lincolnshire Surprise Maximus
Composed by A G Reading

  1. Daniel J Page
  2. Ruth Curtis
  3. Elizabeth A Hibbert
  4. Penelope J V Sharpe
  5. Felicity S Warwick
  6. Anthony P Cotton
  7. Paul F Curtis
  8. Andrew W Gordon
  9. Graham A Duke
  10. Jack E Page (C)
  11. Edward R Mack
  12. David A Warwick

Bridlington, East Riding of Yorkshire
Priory Church of St Mary
Saturday, 13 July 2019 in 3hrs 30mins (25-2-14 in D)
5056 Bristol Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Joanna K Dorling
  2. Geraldine R Forster
  3. David C Bath
  4. Ian G Mills
  5. Barry D Mack
  6. Alan Regin
  7. John P Loveless (C)
  8. Thomas B Mack

Dedicated to Rev Maxine Waller, made Deacon on 30th June 2019, to serve as Curate at Bridlington Priory.
On SRCY Country Weekend in East Yorkshire

Hedon, East Riding of Yorkshire
St Augustine
Saturday, 13 July 2019 in 3hrs 14mins (17-1-19 in E)
5024 Bristol Surprise Major
Composed by D G Hull (No 1)

  1. Alistair M Donaldson
  2. Sally A Brown
  3. Janet E Menhinick
  4. Margaret H Ross
  5. Michael H D O'Callaghan
  6. Michael Angrave
  7. Ian Roulstone
  8. Claire F Roulstone (C)

1900th peal: 7.

Elloughton, East Riding of Yorkshire
St Mary
Friday, 12 July 2019 in 2hrs 39mins (6-1-5 in B)
5040 Surprise Minor
1 extent each Berwick, Wooler, Bamborough, Cunecastre, York, Northumberland & Warkworth

  1. Josephine D Horton
  2. John J Ford
  3. Paul A Cammiade
  4. Christopher M Mansfield
  5. Matthew J L Durham (C)
  6. Russell A Brown

Hessle, East Riding of Yorkshire
All Saints
Friday, 12 July 2019 in 2hrs 54mins (13-3-4 in F#)
5024 Lessness Surprise Major
Composed by Alan G Reading (no 5)

  1. Ruth Curtis
  2. Christine B J de Cordova
  3. Penelope J V Sharpe
  4. Russell A Brown
  5. Anthony P Cotton
  6. Alistair M Donaldson
  7. Andrew W Gordon
  8. Paul F Curtis (C)

Kirk Ella, East Riding of Yorkshire
St Andrew
Friday, 12 July 2019 in 3hrs 17mins (19-0-12 in E)
5152 Glasgow Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Matthew J L Durham (C)
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Edward R Mack
  4. Gary J Audley
  5. Ian G Campbell
  6. Christopher M Mansfield
  7. Ian Butters
  8. Thomas B Mack

Rung in memory of Elizabeth Daniels (nee Bibby), one year after her passing. Elizabeth was a member of the congregation and local band at Kirk Ella and Great Aunt to Thomas and Edward.

Pocklington, East Riding of Yorkshire
All Saints
Friday, 12 July 2019 in 2hrs 59mins (17-0-1 in E)
5024 Double Norwich Court Bob Major
Composed by Ian Butters no 387

  1. Anthony P Cotton
  2. Rosemary J Duke
  3. Elizabeth A Hibbert
  4. Ruth Curtis
  5. Graham A Duke
  6. Barry D Mack
  7. Paul F Curtis
  8. Ian Butters (C)

To mark the 50th anniversary, today, of 5's election to this Society. Also rung in memoriam Susan E Marshall, a former member of this Society, who died recently.

Selby, North Yorkshire
Abbey Church of St Mary and St Germain
Friday, 12 July 2019 in 3hrs 31mins (25-2-20 in D)
5088 Avon Delight Maximus
Composed by A G Reading

  1. Felicity S Warwick
  2. Claire F Roulstone
  3. Jack E Page (C)
  4. David C Bath
  5. Daniel J Page
  6. Timothy R Forster
  7. David A Warwick
  8. Jennifer A Town
  9. Roger S Riley
  10. Alan Regin
  11. Ian Roulstone
  12. Benjamin D Constant

York, North Yorkshire
St Wilfrid
Friday, 12 July 2019 in 3hrs 4mins (18-1-21 in F)
5120 Spliced Surprise Royal
Composed by Robert C Kippin
5m: 1120 London No.3, 1000 each of Bristol, Cambridge, Superlative No.2 and Yorkshire, with 116 changes of method and all the work.

  1. Timothy R Forster
  2. David A Warwick (C)
  3. Joanna K Dorling
  4. Felicity S Warwick
  5. Daniel J Page
  6. Ian Roulstone
  7. Benjamin D Constant
  8. Claire F Roulstone
  9. Alan Regin
  10. Jack E Page

Escrick, North Yorkshire
St Helen
Thursday, 11 July 2019 in 3hrs 29mins (34-2-10 in C)
5090 Spliced Surprise Maximus (3m)
Composed by A G Reading
1728 Yorkshire, 1682 Bristol, 1680 Cambridge, 37 com, atw.

  1. Ruth Curtis
  2. Daniel J Page
  3. Joanna K Dorling
  4. Felicity S Warwick
  5. Jack E Page (C)
  6. Timothy R Forster
  7. Luke G Groom
  8. Ian Butters
  9. Paul F Curtis
  10. Ian G Campbell
  11. Alan Regin
  12. David A Warwick

Nunburnholme, Yorkshire
St James
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 49mins (12-1-5 in F#)
5040 Surprise Minor (7m)
720 each of Annable's London, London, York, Durham, Bourne, Norwich and Cambridge

  1. Christine B Potter
  2. Claire F Roulstone
  3. Janet E Menhinick
  4. Michael H D O'Callaghan
  5. Ian Roulstone
  6. Andrew W Gordon (C)

Patrington, East Riding of Yorkshire
St Patrick
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 54mins (10-0-24 in F#)
5024 Spliced Surprise Major (4m)
Composed by A J Pitman
4 methods: 1280 each Cambridge, London, Superlative; 1184 Bristol. 110 changes of method, all the work.

  1. Roderick R Horton
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. David C Bath
  4. John J Ford
  5. Benjamin D Constant
  6. Ian G Mills
  7. Ian Roulstone (C)
  8. Claire F Roulstone

Roos, East Riding of Yorkshire
All Saints
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 41mins (12-3-11 in F)
5124 Rocket Pole Alliance Major
Composed by Ian Butters no 767

  1. Gary J Audley
  2. Ruth Curtis
  3. Jack E Page
  4. Ian Butters (C)
  5. Andrew W Gordon
  6. Paul F Curtis
  7. Graham A Duke
  8. Alan Regin

Thorne, South Yorkshire
St Nicholas
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 50mins (14-1-14 in F#)
5040 Stedman Triples
Composed by FH Dexter's No.2 variation of Thurstan's

  1. David A Warwick (C)
  2. Elizabeth J Cranfield
  3. Felicity S Warwick
  4. Daniel J Page
  5. Luke G Groom
  6. Anthony P Cotton
  7. Timothy R Forster
  8. Russell A Brown