Society Peals

List view >>

The Society have rung 106 (91 Tower and 15 Handbell) peals so far this year

Leading ringers

Benjamin D Constant 39 (13 as C)
Adam S Greenley 36
David C Bath 32
Jack E Page 30 (23 as C)
Claire F Roulstone 26 (3 as C)
Daniel J Page 25
Jack L Edwards 23 (5 as C)
Shirley E McGill 22
Alan Regin 21
Felicity S Warwick 21

Leading conductors

Jack E Page 23
Benjamin D Constant 13
Roger Baldwin 13
David A Warwick 9
Ian Roulstone 5
Jack L Edwards 5
Peter J Waterfield 5
John P Loveless 4
Claire F Roulstone 3
Ian Butters 3

Funtington, West Sussex
St Mary
Friday, 7 June 2019 in 2hrs 41mins (5-3-21 in Bb)
5040 Surprise Minor
3 methods: 1x1440 Ipswich, 1x720 Beverley, 1x720, 1x2160 Cambridge.

  1. Jane Wilkinson
  2. Ann Jenner
  3. Margaret E Oram
  4. Ian H Oram
  5. Peter M Wilkinson
  6. Stanley Jenner (C)

To mark the 75th anniversary of the Normandy Landings.
For auld lang syne.

Chevening, Kent
St Botolph
Sunday, 2 June 2019 in 2hrs 51mins (10-1-13 in G)
5040 Chevening Alliance Major
Composed by Stanley Jenner

  1. Ann Jenner
  2. Anne L Rueff
  3. Margaret E Oram
  4. Jacqueline M Barlow
  5. Daniel R Jarvis
  6. David D Smith
  7. Colin J E Wyld
  8. Stanley Jenner (C)

1400th peal: 2.
For Chevening Garden opening.
First peal in the method.

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Sunday, 2 June 2019 in 1hr 53mins (10½)
5040 Minor
One extent each of Cambridge, Primrose, Norfolk, Norwich, Kent and two of Plain Bob

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Paul A Cammiade

Bristol, Bristol
St Stephen the Martyr
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 19mins (19-1-17 in E)
5040 Bristol Surprise Maximus
Composed by Anthony J Cox

  1. Elizabeth A Coke
  2. Annabelle F Frost
  3. Andrea B Beaumont
  4. Alison E Leach
  5. Louisa A Roughley
  6. Helen Phillips
  7. Anthony J Cox (C)
  8. Matthew C Gardiner
  9. Molly S Waterson
  10. Joseph St J Beaumont
  11. Edward R Mack
  12. Rebecca J Cox

Rung for the SRCY Bristol Maximus 50th Anniversary Event

City of London,
St Magnus the Martyr, London Bridge
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 28mins (26-3-9 in D)
5042 Bristol Surprise Maximus
Composed by Richard J Angrave (op374)

  1. Richard A Pearce
  2. David C Bath
  3. Mary E Holden
  4. Penelope J V Sharpe
  5. Anne M Anthony
  6. J Chapman Knott
  7. Jack L Edwards (C)
  8. Richard L Thumwood
  9. Douglas J Beaumont
  10. Mark E R Gill
  11. Nicholas M W Haggett
  12. Thomas B Mack

For the 50th anniversary of the SRCY 'Show of Strength'peals of Bristol Maximus.
First peal of Maximus as conductor.

City of London,
St Sepulchre without Newgate, Holborn Viaduct
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 30mins (28-2-16 in C#)
5136 Bristol Surprise Maximus
Composed by Richard J Angrave

  1. Paul A Cammiade
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Shirley E McGill
  4. Jennifer R Sparling
  5. Daniel J Page
  6. Joanna E Knight
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Ian G Mills
  9. Lucinda J Woodward
  10. Adam S Greenley
  11. Michael R Crockett
  12. Ian R Fielding

Leicester, Leicestershire
Cathedral Church of St Martin
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 23mins (25-0-20 in D)
5186 Bristol Surprise Maximus
Composed by Richard J Angrave (No 436)

  1. Sally A Brown
  2. Mark J Pendery
  3. Ruth Curtis
  4. Margaret Whiteley
  5. Luke G Groom
  6. Andrew J Preston
  7. Richard J Angrave (C)
  8. Anthony P Cotton
  9. Paul F Curtis
  10. Christian M Peckham
  11. Ian Butters
  12. Mark A Boylan

Shoreditch, Greater London
St Leonard
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 22mins (25-1-11 in Eb)
5050 Bristol Surprise Maximus
Composed by Simon Humphrey

  1. Stephanie J Pattenden
  2. Joanna K Dorling
  3. Katharine J Firman
  4. Geraldine R Forster
  5. Simon Humphrey
  6. Claire F Roulstone
  7. Richard M Hobbs
  8. Timothy R Forster
  9. Stanley Jenner
  10. Alan Regin
  11. Ian G Campbell
  12. Ian Roulstone (C)

For the 50th anniversary of the "Show of Strength" by the Society. Simon and Stan rang in the original peal at this tower.

South Petherton, Somerset
St Peter and St Paul
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 16mins (22-3-15 in D)
5040 Bristol Surprise Maximus
Composed by Roger Baldwin

  1. Lucy S Warwick
  2. David A Warwick (C)
  3. Pauline McKenzie
  4. Felicity S Warwick
  5. Philip A L Rioch
  6. Graham A Duke
  7. Hilary A Beresford
  8. Benjamin D Kipling
  9. Donald B Carter
  10. Harry E Blamire
  11. Nigel R Woodruff
  12. Peter W Hill

Stockton on Tees, Durham
St Thomas a Becket
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 20mins (21-0-11 in Eb)
5136 Bristol Surprise Maximus
Composed by Anthony J Cox

  1. Christine Richardson
  2. Matthew J L Durham (C)
  3. Alexander T G Pym
  4. Christopher H Enzor
  5. Christopher M Mansfield
  6. G Jessica Durham
  7. Hayley J Messenger
  8. Robert V Criddle
  9. Matthew S Pearson
  10. Andrew J Cairns
  11. Simon D Ogier
  12. Kristopher King

1st Bristol Max:5

Birmingham, West Midlands
St. Paul (Ringing Chamber)
Friday, 31 May 2019 in 2hrs 59mins (15 in C)
5088 Bristol Surprise Maximus
Composed by Graham A C John

  1. 1–2Patricia M Newton
  2. 3–4Jack E Page (C)
  3. 5–6Daniel J Page
  4. 7–8Katharine J Firman
  5. 9–10Simon Humphrey
  6. 11–12John P Loveless

On the 50th anniversary of the SRCY 'Show of Strength' peals of Bristol Maximus, in which Simon rang.
The first handbell peal of Surprise Maximus by the Society.
50th peal of Bristol Maximus: 9-10.

Edenham, Lincolnshire
St Michael
Monday, 27 May 2019 in 3hrs 5mins (15-3-25 in F)
5120 Spliced Surprise Royal
Composed by Robert C Kippin
5 methods: 1120 London No.3, 1000 each of Bristol, Cambridge, Superlative No.2 and Yorkshire, with 116 changes of method and all the work.

  1. Sally A Brown
  2. Paul M Mason
  3. Shirley E McGill
  4. Felicity S Warwick
  5. Benjamin F Ricketts
  6. Adam S Greenley
  7. David C Bath
  8. David A Warwick (C)
  9. Jack E Page
  10. Benjamin D Constant

Most Royal methods - 5.

Surfleet, Lincolnshire
St Laurence
Sunday, 26 May 2019 in 3hrs 14mins (12-0-9 in F#)
5040 Lincolnshire Surprise Maximus
Composed by Alan G Reading

  1. Benjamin D Constant
  2. Paul M Mason
  3. Sally A Brown
  4. David C Bath
  5. Adam S Greenley
  6. Benjamin F Ricketts
  7. Felicity S Warwick
  8. Shirley E McGill
  9. Luke G Groom
  10. David A Warwick
  11. Jack E Page (C)
  12. Michael R Crockett

Oakham, Rutland
All Saints
Saturday, 25 May 2019 in 3hrs 21mins (24-2-9 in Eb)
5152 Audlie Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Sally A Brown
  2. Shirley E McGill
  3. Felicity S Warwick
  4. David C Bath
  5. Jack E Page
  6. David A Warwick
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Adam S Greenley

Portsmouth, Hampshire
Cathedral Church of St Thomas of Canterbury
Saturday, 18 May 2019 in 3hrs 25mins (25-2-0 in Eb)
5030 Spliced Cinques and Maximus (4 Methods)
Composed by Mark R Eccleston
4 methods: 2344 Stedman Cinques; 960 Bristol Surprise Maximus; 864 each Phobos Surprise Maximus, Zanussi Surprise Maximus; 16 changes of method.

  1. Jack E Page (C)
  2. Pauline McKenzie
  3. Katharine J Firman
  4. Daniel J Page
  5. David C Bath
  6. Luke G Groom
  7. Benjamin D Constant
  8. Jack L Edwards
  9. Nicholas M W Haggett
  10. Adam S Greenley
  11. Claire F Roulstone
  12. Ian Roulstone

Orwell, Cambridgeshire
St Andrew
Thursday, 16 May 2019 in 2hrs 49mins (11-0-7 in F#)
5056 Dereham Surprise Major
Composed by Richard I Allton (No 884)

  1. John P Loveless (C)
  2. Paul M Mason
  3. Ruth Curtis
  4. James E Benner
  5. Ian G Mills
  6. Peter J Waterfield
  7. Russell A Brown
  8. Paul F Curtis

Quex Park, Kent
Waterloo Tower
Sunday, 12 May 2019 in 3hrs 24mins (14¾ in F)
5088 Spliced Surprise Maximus (3 Methods)
Composed by Richard A Pearce
3 methods: 1824 Rigel; 1728 Bristol; 1536 Cambridge; 63 changes of method; all the work.

  1. Paul A Cammiade
  2. Michael R Crockett
  3. Adam S Greenley
  4. Benjamin D Constant
  5. Shirley E McGill
  6. David C Bath
  7. Nicholas M W Haggett
  8. Jack L Edwards
  9. Luke G Groom
  10. Alan Regin
  11. Jack E Page (C)
  12. Thomas B Mack

Basingstoke, Hampshire
All Saints
Saturday, 11 May 2019 in 3hrs 0mins (11-0-6 in F)
5120 Spliced Treble Dodging Royal (5 Methods)
Composed by Mark B Davies
1120 each Bristol Surprise, Sgurr A'Chaorachain Surprise; 960 each Cambridge Surprise, Superlative No.2 Surprise, Triton Delight. 109 changes of method, all the work.

  1. Jack L Edwards
  2. Adam S Greenley
  3. Shirley E McGill
  4. Thomas B Mack
  5. David C Bath
  6. Douglas J Beaumont
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Daniel J Page
  9. Jack E Page
  10. Alan Regin

Inveraray, Argyll and Bute
All Saints
Saturday, 11 May 2019 in 3hrs 47mins (41-2-8 in C)
5040 London No.3 Surprise Royal
Composed by Stephen J Ivin

  1. Katharine J Firman
  2. Ruth E R Corney
  3. Felicity S Warwick
  4. Simon A Rudd
  5. Graham A Duke
  6. Samuel C Cave
  7. Ian G Mills
  8. David A Warwick
  9. Ian Roulstone (C)
  10. Claire F Roulstone

Aldenham, Hertfordshire
St John the Baptist
Tuesday, 7 May 2019 in 2hrs 51mins (15 in E)
5024 Ytterbium Surprise Major
Composed by Donald F Morrison (No 2788)

  1. Ian G Campbell
  2. Shirley E McGill
  3. Paul A Cammiade
  4. Russell A Brown
  5. John P Loveless
  6. Peter J Waterfield (C)
  7. Alan Regin
  8. Ian G Mills

Rung in memory of Walter Samuel Inwood (23rd Battalion Middlesex Regiment, died 13/11/1916), Henry Horace Hart (4th Battalion Middlesex Regiment, died 23/04/1917)and Ernest Scott (G Battery Royal Fusiliers, died 29/10/1918). All three ringers at this tower, and killed in action in The Great War. Their names liveth for evermore.

Hook Norton, Oxfordshire
St Peter
Monday, 6 May 2019 in 3hrs 14mins (20-2-13 in E)
5152 Rivington Surprise Major
Composed by Richard J Angrave

  1. Joanna K Dorling
  2. Sally A Brown
  3. David C Bath
  4. Jack L Edwards
  5. Jack E Page (C)
  6. Nicholas M W Haggett
  7. Benjamin D Constant
  8. Adam S Greenley

Godstone, Surrey
St Nicholas
Saturday, 4 May 2019 in 2hrs 50mins (12-0-4 in G)
5088 Nottinghamshire Delight Major
Composed by Ian Butters no 728

  1. Adam S Greenley
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Shirley E McGill
  4. Daniel J Page
  5. David C Bath
  6. Jack L Edwards
  7. Nicholas M W Haggett
  8. Benjamin D Constant (C)

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Monday, 29 April 2019 in 1hr 50mins (10½)
5040 Minor (9 Methods)
seven extents: 1. Cambridge, Norfolk, Ipswich,Primrose, Bourne, Hull 2. Cambridge, Ipswich, 3. Cambridge 4. Kent 5.Oxford 6 and 7 Plain Bob

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Janet E Menhinick

Selborne, Hampshire
St Mary
Sunday, 28 April 2019 in 2hrs 41mins (8-3-8 in A)
5024 Belfast Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Adam S Greenley
  2. Beryl R Norris
  3. David C Bath
  4. J Chapman Knott
  5. Jack L Edwards
  6. Douglas J Beaumont
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Claire F Roulstone

Croydon, Greater London
Minster Church of St John the Baptist
Saturday, 27 April 2019 in 3hrs 41mins (36-3-18 in C#)
5042 Bristol Surprise Maximus
Composed by James Clatworthy

  1. Shirley E McGill
  2. David C Bath
  3. Benjamin D Constant
  4. Adam S Greenley
  5. Jack L Edwards
  6. Ian Roulstone (C)
  7. Claire F Roulstone
  8. Douglas J Beaumont
  9. Nicholas M W Haggett
  10. Alan Regin
  11. Thomas B Mack
  12. Thomas J Waterson

A compliment to Denise Mead, verger of this church, on the occasion of her 60th birthday.

Gloucester, Gloucestershire
Cathedral Church of the Holy and Indivisible Trinity
Monday, 22 April 2019 in 3hrs 25mins (23-3-14 in Eb)
5040 Spliced Treble Dodging Maximus (4 Methods)
Composed by Alan G Reading
1344 Avon Delight; 1296 Bristol Surprise, Zanussi Surprise; 1104 Phobos Surprise; 84 changes of method; all the work.

  1. Adam S Greenley
  2. Shirley E McGill
  3. Michael R Crockett
  4. Jack E Page (C)
  5. Edward R Mack
  6. Benjamin D Constant
  7. Matthew C Gardiner
  8. Douglas J Beaumont
  9. Alan Regin
  10. Colin M Lee
  11. Thomas J Waterson
  12. Thomas B Mack

The 100th peal in the tower.

Chawton, Hampshire
St Nicholas
Sunday, 21 April 2019 in 2hrs 35mins (6-0-26 in B)
5040 Surprise Minor (27 Methods)
Composed by John S Warboys (SU0403) Traditional
1-4) 2880 Allendale, Annable’s London, Bacup, Bamborough, Berwick, Beverley, Bourne, Cambridge, Durham, Hexham, Hull, Ipswich, Lightfoot, Netherseale, Norfolk, Norwich, Primrose, Rossendale, Stamford, Surfleet, Warkworth, Wearmouth, Westminster, York; (5) Morpeth; (6) Sandiacre; (7) London.

  1. David C Bath
  2. Daniel J Page
  3. Benjamin D Constant
  4. Jack L Edwards
  5. Adam S Greenley
  6. Jack E Page (C)

Shoreditch, Greater London
St Leonard
Sunday, 14 April 2019 in 3hrs 18mins (25-1-11 in Eb)
5088 Spliced Treble Dodging Maximus (4 Methods)
Composed by Roderick W Pipe
1296 each Bristol Surprise, Strathclyde Surprise; 1248 each Avon Delight, Rigel Surprise; 82 changes of method, all the work

  1. Katharine J Firman
  2. Shirley E McGill
  3. Jack E Page (C)
  4. David C Bath
  5. Matthew S Pearson
  6. Mary E Holden
  7. Daniel J Page
  8. Jack L Edwards
  9. Nicholas M W Haggett
  10. Adam S Greenley
  11. Michael R Crockett
  12. Benjamin D Constant

Basingstoke, Hampshire
All Saints
Saturday, 13 April 2019 in 3hrs 1min (11-0-6 in F)
5040 Triton Delight Royal
Composed by Donald F Morrison (no 2546)

  1. Joanna E Knight
  2. Benjamin D Constant
  3. Felicity S Warwick
  4. Daniel J Page
  5. Richard L Thumwood
  6. Graham A Duke
  7. Jack L Edwards (C)
  8. Douglas J Beaumont
  9. David A Warwick
  10. Adam S Greenley

Chilcompton, Somerset
St John the Baptist
Saturday, 6 April 2019 in 3hrs 21mins (19-1-6 in Eb)
5042 Spliced Surprise Maximus
Composed by Anthony J Cox (arr Graham A Duke)
5 methods: 1104 Newgate, 1056 Cambridge, 1008 Bristol, 960 Lincolnshire and 914 Yorkshire with 33 changes of method and all the work.

  1. Patricia M Hitchins
  2. Rosemary J Duke
  3. Rebecca J Cox
  4. Graham A Duke
  5. Felicity S Warwick
  6. Anthony J Cox
  7. Hilary A Beresford
  8. Philip A L Rioch
  9. Donald B Carter
  10. David A Warwick (C)
  11. Harry E Blamire
  12. Nigel R Woodruff

Rochester, Kent
Cathedral Church of Christ and the Blessed Virgin Mary
Saturday, 6 April 2019 in 3hrs 30mins (30-0-14 in D)
5040 Black Sheep Surprise Royal
Composed by Donald F Morrison (no 1652)

  1. Shirley E McGill
  2. David C Bath
  3. Daniel J Page
  4. Ian G Mills
  5. Adam S Greenley
  6. Benjamin D Constant (C)
  7. Luke G Groom
  8. Alan Regin
  9. Michael R Crockett
  10. Thomas B Mack

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Monday, 1 April 2019 in 1hr 49mins (10½)
5040 Minor (9 Methods)
One extent each of spliced Cambridge, Norfolk, Primrose, Ipswich, Bourne and Hull; Cambridge, Kent and Oxford and three of Plain Bob.

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Janet E Menhinick

Hornchurch, Greater London
St Andrew
Saturday, 30 March 2019 in 3hrs 12mins (18-0-0 in Eb)
5040 London No.3 Surprise Royal
Composed by Stephen J Ivin

  1. Stephanie J Pattenden
  2. Paul A Cammiade
  3. Joanna K Dorling
  4. Simon A Rudd
  5. Timothy R Forster
  6. James W Belshaw
  7. Ian G Mills
  8. Frank W Rivett
  9. Ian Roulstone
  10. Claire F Roulstone (C)

A compliment to Andrew Salisbury, of the St Peter Mancroft Guild, on completing 70 years as a ringer.

Solihull, West Midlands
St Alphege
Saturday, 30 March 2019 in 3hrs 28mins (21-1-11 in Eb)
5042 Scarlet Surprise Maximus
Composed by John S Warboys

  1. Sally A Brown
  2. Ruth Curtis
  3. Paul M Mason
  4. David C Bath
  5. Jack E Page (C)
  6. Luke G Groom
  7. Adam S Greenley
  8. Ian Butters
  9. Paul F Curtis
  10. Jack L Edwards
  11. Christian M Peckham
  12. Benjamin D Constant

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Thursday, 21 March 2019 in 1hr 53mins (10½)
5040 Minor (6 Methods)
One extent each of Cambridge, Primrose, Norfolk, Norwich and Kent and two of Plain Bob.

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Paul A Cammiade

Glasgow,
1 Albany Quadrant
Monday, 18 March 2019 in 2hrs 30mins (15C)
5024 Cornwall Surprise Major
Composed by James A Smith

  1. 1–2Julia R Cater
  2. 3–4Nicholas C Tithecott
  3. 5–6Tina R Stoecklin
  4. 7–8Simon J Gay (C)

Dorking, Surrey
St Martin
Saturday, 9 March 2019 in 3hrs 3mins (18-1-18 in E)
5019 Stedman Caters
Composed by Shirley Burton

  1. Penelope J V Sharpe
  2. Geraldine R Forster
  3. Rosemary J Duke
  4. Felicity S Warwick
  5. Helen Phillips
  6. Timothy R Forster
  7. David A Warwick (C)
  8. Peter W Emery
  9. Ian G Mills
  10. Graham A Duke

Rung for the SRCY Country Meeting. Also celebrating 50 years' membership of the Society by Flick Warwick and Graham Duke.

Ranmore, Surrey
St Barnabas
Saturday, 9 March 2019 in 3hrs 13mins (19-2-21 in E)
5056 Cooktown Orchid Delight Major
Composed by Donald F Morrison (no 1746)

  1. Michael H D O'Callaghan
  2. Janet E Menhinick
  3. Joanna K Dorling
  4. Simon A Rudd
  5. Richard L Thumwood
  6. Alan Regin
  7. Ian Roulstone (C)
  8. Claire F Roulstone

On the occasion of the Society's country meeting at Redhill.

Basingstoke, Hampshire
All Saints
Saturday, 2 March 2019 in 3hrs 2mins (11-0-6 in F)
5120 Spliced Treble Dodging Royal (4 Methods)
Composed by Mark B Davies
1360 each Cambridge Surprise, Superlative No.2 Surprise; 1200 each Bristol Surprise, Triton Delight. 101 changes of method, all the work.

  1. Adam S Greenley
  2. Claire F Roulstone
  3. Ruth Curtis
  4. Daniel J Page
  5. Douglas J Beaumont
  6. David C Bath
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Jack L Edwards
  9. Paul F Curtis
  10. Ian Roulstone

1000th peal: 7, and 250th as conductor.

New Alresford, Hampshire
St John the Baptist
Saturday, 2 March 2019 in 2hrs 51mins (15-3-18 in E)
5024 Bristol Surprise Major
Composed by Stephen J Ivin

  1. Paul F Curtis
  2. Ian Roulstone
  3. Ruth Curtis
  4. Jack L Edwards
  5. Daniel J Page
  6. Benjamin D Constant
  7. Adam S Greenley
  8. Claire F Roulstone (C)

1000th tower bell peal: 6.

Campton, Bedfordshire
All Saints
Monday, 25 February 2019 in 2hrs 55mins (6-2-10 in B)
5088 London Surprise Major
Composed by Stephen J Ivin (No 17)

  1. John J Ford
  2. John P Loveless
  3. Ian G Mills
  4. Susan B Binns
  5. James E Benner
  6. Peter V Rogers
  7. Russell A Brown
  8. Peter J Waterfield (C)

Evercreech, Somerset
St Peter
Saturday, 23 February 2019 in 3hrs 7mins (21-0-10 in Eb)
5000 London No.3 Surprise Royal
Composed by Benjamin D Constant

  1. Molly S Waterson
  2. Adam S Greenley
  3. Eleanor C Talbot
  4. Edward R Mack
  5. Felicity S Warwick
  6. Annabelle F Frost
  7. David A Warwick
  8. Matthew C Gardiner
  9. Benjamin D Constant (C)
  10. Thomas B Mack

First in method: 3.