Society Peals

List view >>

The Society have rung 82 (67 Tower and 15 Handbell) peals so far this year

Leading ringers

Benjamin D Constant 31 (11 as C)
Adam S Greenley 28
David C Bath 26
Jack E Page 26 (19 as C)
Daniel J Page 21
Claire F Roulstone 20 (3 as C)
Jack L Edwards 18 (4 as C)
Felicity S Warwick 17
Shirley E McGill 17
David A Warwick 17 (6 as C)

Leading conductors

Jack E Page 19
Roger Baldwin 13
Benjamin D Constant 11
David A Warwick 6
Ian Roulstone 5
Jack L Edwards 4
Claire F Roulstone 3
Matthew J L Durham 3
Peter J Waterfield 3
Ian Butters 2

Rotherham, South Yorkshire
Minster Church of All Saints
Sunday, 14 July 2019 in 3hrs 21mins (34-3-0 in Db)
5016 Stedman Cinques
Composed by Mark R Eccleston

  1. Ruth Curtis
  2. Michael R Crockett
  3. David C Bath
  4. David A Warwick
  5. Joseph E T Waters
  6. Felicity S Warwick
  7. Edward R Mack
  8. Paul F Curtis
  9. Jack E Page (C)
  10. Adam S Greenley
  11. Claire F Roulstone
  12. Ian Roulstone

Barrow upon Humber, Lincolnshire
Holy Trinity
Saturday, 13 July 2019 in 3hrs 8mins (16-1-8 in E)
5040 Lincolnshire Surprise Maximus
Composed by Alan G Reading

  1. Daniel J Page
  2. Ruth Curtis
  3. Elizabeth A Hibbert
  4. Penelope J V Sharpe
  5. Felicity S Warwick
  6. Anthony P Cotton
  7. Paul F Curtis
  8. Andrew W Gordon
  9. Graham A Duke
  10. Jack E Page (C)
  11. Edward R Mack
  12. David A Warwick

Bridlington, East Riding of Yorkshire
Priory Church of St Mary
Saturday, 13 July 2019 in 3hrs 30mins (25-2-14 in D)
5056 Bristol Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Joanna K Dorling
  2. Geraldine R Forster
  3. David C Bath
  4. Ian G Mills
  5. Barry D Mack
  6. Alan Regin
  7. John P Loveless (C)
  8. Thomas B Mack

Dedicated to Rev Maxine Waller, made Deacon on 30th June 2019, to serve as Curate at Bridlington Priory.
On SRCY Country Weekend in East Yorkshire

Hedon, East Riding of Yorkshire
St Augustine
Saturday, 13 July 2019 in 3hrs 14mins (17-1-19 in E)
5024 Bristol Surprise Major
Composed by David G Hull (No 1)

  1. Alistair M Donaldson
  2. Sally A Brown
  3. Janet E Menhinick
  4. Margaret H Ross
  5. Michael H D O'Callaghan
  6. Michael Angrave
  7. Ian Roulstone
  8. Claire F Roulstone (C)

Elloughton, East Riding of Yorkshire
St Mary
Friday, 12 July 2019 in 2hrs 39mins (6-1-5 in B)
5040 Surprise Minor
1 extent each Berwick, Wooler, Bamborough, Cunecastre, York, Northumberland and Warkworth

  1. Josephine D Horton
  2. John J Ford
  3. Paul A Cammiade
  4. Christopher M Mansfield
  5. Matthew J L Durham (C)
  6. Russell A Brown

Hessle, East Riding of Yorkshire
All Saints
Friday, 12 July 2019 in 2hrs 54mins (13-3-4 in F#)
5024 Lessness Surprise Major
Composed by Alan G Reading (no 5)

  1. Ruth Curtis
  2. Christine B de Cordova
  3. Penelope J V Sharpe
  4. Russell A Brown
  5. Anthony P Cotton
  6. Alastair Donaldson
  7. Andrew W Gordon
  8. Paul F Curtis (C)

Kirk Ella, East Riding of Yorkshire
St Andrew
Friday, 12 July 2019 in 3hrs 17mins (19-0-12 in E)
5152 Glasgow Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Matthew J L Durham (C)
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Edward R Mack
  4. Gary J Audley
  5. Ian G Campbell
  6. Christopher M Mansfield
  7. Ian Butters
  8. Thomas B Mack

Rung in memory of Elizabeth Daniels (nee Bibby), one year after her passing. Elizabeth was a member of the congregation and local band at Kirk Ella and Great Aunt to Thomas and Edward.

Pocklington, East Riding of Yorkshire
All Saints
Friday, 12 July 2019 in 2hrs 59mins (17-0-1 in E)
5024 Double Norwich Court Bob Major
Composed by Ian Butters no 387

  1. Anthony P Cotton
  2. Rosemary J Duke
  3. Elizabeth A Hibbert
  4. Ruth Curtis
  5. Graham A Duke
  6. Barry D Mack
  7. Paul F Curtis
  8. Ian Butters (C)

To mark the 50th anniversary, today, of 5's election to this Society. Also rung in memoriam Susan E Marshall, a former member of this Society, who died recently.

Selby, North Yorkshire
Abbey Church of St Mary and St Germain
Friday, 12 July 2019 in 3hrs 31mins (25-2-20 in D)
5088 Avon Delight Maximus
Composed by Alan G Reading

  1. Felicity S Warwick
  2. Claire F Roulstone
  3. Jack E Page (C)
  4. David C Bath
  5. Daniel J Page
  6. Timothy R Forster
  7. David A Warwick
  8. Jennifer A Town
  9. Roger S Riley
  10. Alan Regin
  11. Ian Roulstone
  12. Benjamin D Constant

York, North Yorkshire
St Wilfrid
Friday, 12 July 2019 in 3hrs 4mins (18-1-21 in F)
5120 Spliced Surprise Royal
Composed by Robert C Kippin
5 methods: 1120 London No.3, 1000 each of Bristol, Cambridge, Superlative No.2 and Yorkshire, with 116 changes of method and all the work.

  1. Timothy R Forster
  2. David A Warwick (C)
  3. Joanna K Dorling
  4. Felicity S Warwick
  5. Daniel J Page
  6. Ian Roulstone
  7. Benjamin D Constant
  8. Claire F Roulstone
  9. Alan Regin
  10. Jack E Page

Escrick, North Yorkshire
St Helen
Thursday, 11 July 2019 in 3hrs 29mins (34-2-10 in C)
5090 Spliced Surprise Maximus (3 Methods)
Composed by Alan G Reading
1728 Yorkshire, 1682 Bristol, 1680 Cambridge, 37 changes of method, all the work.

  1. Ruth Curtis
  2. Daniel J Page
  3. Joanna K Dorling
  4. Felicity S Warwick
  5. Jack E Page (C)
  6. Timothy R Forster
  7. Luke G Groom
  8. Ian Butters
  9. Paul F Curtis
  10. Ian G Campbell
  11. Alan Regin
  12. David A Warwick

Nunburnholme, Yorkshire
St James
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 49mins (12-1-5 in F#)
5040 Surprise Minor (7 Methods)
720 each of Annable's London, London, York, Durham, Bourne, Norwich and Cambridge

  1. Christine B Potter
  2. Claire F Roulstone
  3. Janet E Menhinick
  4. Michael H D O'Callaghan
  5. Ian Roulstone
  6. Andrew W Gordon (C)

Patrington, East Riding of Yorkshire
St Patrick
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 54mins (10-0-24 in F#)
5024 Spliced Surprise Major (4 Methods)
Composed by Albert J Pitman
4 methods: 1280 each Cambridge, London, Superlative; 1184 Bristol. 110 changes of method, all the work.

  1. Roderick R Horton
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. David C Bath
  4. John J Ford
  5. Benjamin D Constant
  6. Ian G Mills
  7. Ian Roulstone (C)
  8. Claire F Roulstone

Roos, East Riding of Yorkshire
All Saints
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 41mins (12-3-11 in F)
5124 Rocket Pole Alliance Major
Composed by Ian Butters no 767

  1. Gary J Audley
  2. Ruth Curtis
  3. Jack E Page
  4. Ian Butters (C)
  5. Andrew W Gordon
  6. Paul F Curtis
  7. Graham A Duke
  8. Alan Regin

Thorne, South Yorkshire
St Nicholas
Thursday, 11 July 2019 in 2hrs 50mins (14-1-14 in F#)
5040 Stedman Triples
Composed by FH Dexter's No2 variation of Thurstan's

  1. David A Warwick (C)
  2. Elizabeth J Cranfield
  3. Felicity S Warwick
  4. Daniel J Page
  5. Luke G Groom
  6. Anthony P Cotton
  7. Timothy R Forster
  8. Russell A Brown

Enfield, Greater London
St Mary Magdalene
Sunday, 23 June 2019 in 2hrs 40mins (9-2-3 in Ab)
5024 Montana Delight Major
Arr. J W Belshaw

  1. James W Belshaw (C)
  2. Shirley E McGill
  3. John E Hawes
  4. Geraldine R Forster
  5. David C Bath
  6. Peter J Blight
  7. Ian G Campbell
  8. Ian G Mills

Solihull, West Midlands
St Alphege
Saturday, 15 June 2019 in 3hrs 23mins (21-1-11 in Eb)
5040 Spliced Cinques and Maximus (2m/p)
Composed by Mark R Eccleston
2544 Stedman Cinques; 2496 Bristol Surprise Maximus; 8 changes of method/p.

  1. Michael R Crockett
  2. Jack E Page (C)
  3. Benjamin D Constant
  4. Felicity S Warwick
  5. Daniel J Page
  6. David C Bath
  7. Jack L Edwards
  8. Nicholas M W Haggett
  9. David A Warwick
  10. Ian Roulstone
  11. Adam S Greenley
  12. Claire F Roulstone

Basingstoke, Hampshire
All Saints
Saturday, 8 June 2019 in 3hrs 3mins (11-0-6 in F)
5000 Woodspring Surprise Royal
Composed by Richard A Pearce

  1. Adam S Greenley
  2. Angela M Athawes
  3. David C Bath
  4. Philip D Moyse
  5. Andrew P Sparling
  6. Geraldine R Forster
  7. Tony Skilton
  8. Benjamin D Constant (C)
  9. Ian G Mills
  10. Claire F Roulstone

Funtington, West Sussex
St Mary
Friday, 7 June 2019 in 2hrs 41mins (5-3-21 in Bb)
5040 Surprise Minor
3 methods: 1x1440 Ipswich, 1x720 Beverley, 1x720, 1x2160 Cambridge.

  1. Jane Wilkinson
  2. Ann Jenner
  3. Margaret E Oram
  4. Ian H Oram
  5. Peter M Wilkinson
  6. Stanley Jenner (C)

To mark the 75th anniversary of the Normandy Landings.
For auld lang syne.

Chevening, Kent
St Botolph
Sunday, 2 June 2019 in 2hrs 51mins (10-1-13 in G)
5040 Chevening Alliance Major
Composed by Stanley Jenner

  1. Ann Jenner
  2. Anne L Rueff
  3. Margaret E Oram
  4. Jacqueline M Barlow
  5. Daniel R Jarvis
  6. David D Smith
  7. Colin J E Wyld
  8. Stanley Jenner (C)

1400th peal: 2.
For Chevening Garden opening.
First peal in the method.

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Sunday, 2 June 2019 in 1hr 53mins (10½)
5040 Minor
One extent each of Cambridge, Primrose, Norfolk, Norwich, Kent and two of Plain Bob

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Paul A Cammiade

Bristol, Bristol
St Stephen the Martyr
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 19mins (19-1-17 in E)
5040 Bristol Surprise Maximus
Composed by Anthony J Cox

  1. Elizabeth A Coke
  2. Annabelle F Frost
  3. Andrea B Beaumont
  4. Alison E Leach
  5. Louisa A Roughley
  6. Helen Phillips
  7. Anthony J Cox (C)
  8. Matthew C Gardiner
  9. Molly S Waterson
  10. Joseph St J Beaumont
  11. Edward R Mack
  12. Rebecca J Cox

Rung for the SRCY Bristol Maximus 50th Anniversary Event

City of London,
St Magnus the Martyr, London Bridge
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 28mins (26-3-9 in D)
5042 Bristol Surprise Maximus
Composed by Richard J Angrave (op374)

  1. Richard A Pearce
  2. David C Bath
  3. Mary E Holden
  4. Penelope J V Sharpe
  5. Anne M Anthony
  6. J Chapman Knott
  7. Jack L Edwards (C)
  8. Richard L Thumwood
  9. Douglas J Beaumont
  10. Mark E R Gill
  11. Nicholas M W Haggett
  12. Thomas B Mack

For the 50th anniversary of the SRCY 'Show of Strength'peals of Bristol Maximus.
First peal of Maximus as conductor.

City of London,
St Sepulchre without Newgate, Holborn Viaduct
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 30mins (28-2-16 in C#)
5136 Bristol Surprise Maximus
Composed by Richard J Angrave

  1. Paul A Cammiade
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Shirley E McGill
  4. Jennifer R Sparling
  5. Daniel J Page
  6. Joanna E Knight
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Ian G Mills
  9. Lucinda J Woodward
  10. Adam S Greenley
  11. Michael R Crockett
  12. Ian R Fielding

Leicester, Leicestershire
Cathedral Church of St Martin
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 23mins (25-0-20 in D)
5186 Bristol Surprise Maximus
Composed by Richard J Angrave (No 436)

  1. Sally A Brown
  2. Mark J Pendery
  3. Ruth Curtis
  4. Margaret Whiteley
  5. Luke G Groom
  6. Andrew J Preston
  7. Richard J Angrave (C)
  8. Anthony P Cotton
  9. Paul F Curtis
  10. Christian M Peckham
  11. Ian Butters
  12. Mark A Boylan

Shoreditch, Greater London
St Leonard
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 22mins (25-1-11 in Eb)
5050 Bristol Surprise Maximus
Composed by Simon Humphrey

  1. Stephanie J Pattenden
  2. Joanna K Dorling
  3. Katharine J Firman
  4. Geraldine R Forster
  5. Simon Humphrey
  6. Claire F Roulstone
  7. Richard M Hobbs
  8. Timothy R Forster
  9. Stanley Jenner
  10. Alan Regin
  11. Ian G Campbell
  12. Ian Roulstone (C)

For the 50th anniversary of the "Show of Strength" by the Society. Simon and Stan rang in the original peal at this tower.

South Petherton, Somerset
St Peter and St Paul
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 16mins (22-3-15 in D)
5040 Bristol Surprise Maximus
Composed by Roger Baldwin

  1. Lucy S Warwick
  2. David A Warwick (C)
  3. Pauline McKenzie
  4. Felicity S Warwick
  5. Philip A L Rioch
  6. Graham A Duke
  7. Hilary A Beresford
  8. Benjamin D Kipling
  9. Donald B Carter
  10. Harry E Blamire
  11. Nigel R Woodruff
  12. Peter W Hill

Stockton on Tees, Durham
St Thomas a Becket
Saturday, 1 June 2019 in 3hrs 20mins (21-0-11 in Eb)
5136 Bristol Surprise Maximus
Composed by Anthony J Cox

  1. Christine Richardson
  2. Matthew J L Durham (C)
  3. Alexander T G Pym
  4. Christopher H Enzor
  5. Christopher M Mansfield
  6. G Jessica Durham
  7. Hayley J Messenger
  8. Robert V Criddle
  9. Matthew S Pearson
  10. Andrew J Cairns
  11. Simon D Ogier
  12. Kristopher King

1st Bristol Max:5

Birmingham, West Midlands
St. Paul (Ringing Chamber)
Friday, 31 May 2019 in 2hrs 59mins (15 in C)
5088 Bristol Surprise Maximus
Composed by Graham A C John

  1. 1–2Patricia M Newton
  2. 3–4Jack E Page (C)
  3. 5–6Daniel J Page
  4. 7–8Katharine J Firman
  5. 9–10Simon Humphrey
  6. 11–12John P Loveless

On the 50th anniversary of the SRCY 'Show of Strength' peals of Bristol Maximus, in which Simon rang.
The first handbell peal of Surprise Maximus by the Society.
50th peal of Bristol Maximus: 9-10.

Edenham, Lincolnshire
St Michael
Monday, 27 May 2019 in 3hrs 5mins (15-3-25 in F)
5120 Spliced Surprise Royal
Composed by Robert C Kippin
5 methods: 1120 London No.3, 1000 each of Bristol, Cambridge, Superlative No.2 and Yorkshire, with 116 changes of method and all the work.

  1. Sally A Brown
  2. Paul M Mason
  3. Shirley E McGill
  4. Felicity S Warwick
  5. Benjamin F Ricketts
  6. Adam S Greenley
  7. David C Bath
  8. David A Warwick (C)
  9. Jack E Page
  10. Benjamin D Constant

Most Royal methods - 5.

Surfleet, Lincolnshire
St Laurence
Sunday, 26 May 2019 in 3hrs 14mins (12-0-9 in F#)
5040 Lincolnshire Surprise Maximus
Composed by Alan G Reading

  1. Benjamin D Constant
  2. Paul M Mason
  3. Sally A Brown
  4. David C Bath
  5. Adam S Greenley
  6. Benjamin F Ricketts
  7. Felicity S Warwick
  8. Shirley E McGill
  9. Luke G Groom
  10. David A Warwick
  11. Jack E Page (C)
  12. Michael R Crockett

Oakham, Rutland
All Saints
Saturday, 25 May 2019 in 3hrs 21mins (24-2-9 in Eb)
5152 Audlie Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Sally A Brown
  2. Shirley E McGill
  3. Felicity S Warwick
  4. David C Bath
  5. Jack E Page
  6. David A Warwick
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Adam S Greenley

Portsmouth, Hampshire
Cathedral Church of St Thomas of Canterbury
Saturday, 18 May 2019 in 3hrs 25mins (25-2-0 in Eb)
5030 Spliced Cinques and Maximus (4 Methods)
Composed by Mark R Eccleston
4 methods: 2344 Stedman Cinques; 960 Bristol Surprise Maximus; 864 each Phobos Surprise Maximus, Zanussi Surprise Maximus; 16 changes of method.

  1. Jack E Page (C)
  2. Pauline McKenzie
  3. Katharine J Firman
  4. Daniel J Page
  5. David C Bath
  6. Luke G Groom
  7. Benjamin D Constant
  8. Jack L Edwards
  9. Nicholas M W Haggett
  10. Adam S Greenley
  11. Claire F Roulstone
  12. Ian Roulstone

Orwell, Cambridgeshire
St Andrew
Thursday, 16 May 2019 in 2hrs 49mins (11-0-7 in F#)
5056 Dereham Surprise Major
Composed by Richard I Allton (No 884)

  1. John P Loveless (C)
  2. Paul M Mason
  3. Ruth Curtis
  4. James E Benner
  5. Ian G Mills
  6. Peter J Waterfield
  7. Russell A Brown
  8. Paul F Curtis

Quex Park, Kent
Waterloo Tower
Sunday, 12 May 2019 in 3hrs 24mins (14¾ in F)
5088 Spliced Surprise Maximus (3 Methods)
Composed by Richard A Pearce
3 methods: 1824 Rigel; 1728 Bristol; 1536 Cambridge; 63 changes of method; all the work.

  1. Paul A Cammiade
  2. Michael R Crockett
  3. Adam S Greenley
  4. Benjamin D Constant
  5. Shirley E McGill
  6. David C Bath
  7. Nicholas M W Haggett
  8. Jack L Edwards
  9. Luke G Groom
  10. Alan Regin
  11. Jack E Page (C)
  12. Thomas B Mack

Basingstoke, Hampshire
All Saints
Saturday, 11 May 2019 in 3hrs 0mins (11-0-6 in F)
5120 Spliced Treble Dodging Royal (5 Methods)
Composed by Mark B Davies
1120 each Bristol Surprise, Sgurr A'Chaorachain Surprise; 960 each Cambridge Surprise, Superlative No.2 Surprise, Triton Delight. 109 changes of method, all the work.

  1. Jack L Edwards
  2. Adam S Greenley
  3. Shirley E McGill
  4. Thomas B Mack
  5. David C Bath
  6. Douglas J Beaumont
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Daniel J Page
  9. Jack E Page
  10. Alan Regin

Inveraray, Argyll and Bute
All Saints
Saturday, 11 May 2019 in 3hrs 47mins (41-2-8 in C)
5040 London No.3 Surprise Royal
Composed by Stephen J Ivin

  1. Katharine J Firman
  2. Ruth E R Corney
  3. Felicity S Warwick
  4. Simon A Rudd
  5. Graham A Duke
  6. Samuel C Cave
  7. Ian G Mills
  8. David A Warwick
  9. Ian Roulstone (C)
  10. Claire F Roulstone

Aldenham, Hertfordshire
St John the Baptist
Tuesday, 7 May 2019 in 2hrs 51mins (15 in E)
5024 Ytterbium Surprise Major
Composed by Donald F Morrison (No 2788)

  1. Ian G Campbell
  2. Shirley E McGill
  3. Paul A Cammiade
  4. Russell A Brown
  5. John P Loveless
  6. Peter J Waterfield (C)
  7. Alan Regin
  8. Ian G Mills

Rung in memory of Walter Samuel Inwood (23rd Battalion Middlesex Regiment, died 13/11/1916), Henry Horace Hart (4th Battalion Middlesex Regiment, died 23/04/1917)and Ernest Scott (G Battery Royal Fusiliers, died 29/10/1918). All three ringers at this tower, and killed in action in The Great War. Their names liveth for evermore.

Hook Norton, Oxfordshire
St Peter
Monday, 6 May 2019 in 3hrs 14mins (20-2-13 in E)
5152 Rivington Surprise Major
Composed by Richard J Angrave

  1. Joanna K Dorling
  2. Sally A Brown
  3. David C Bath
  4. Jack L Edwards
  5. Jack E Page (C)
  6. Nicholas M W Haggett
  7. Benjamin D Constant
  8. Adam S Greenley

Godstone, Surrey
St Nicholas
Saturday, 4 May 2019 in 2hrs 50mins (12-0-4 in G)
5088 Nottinghamshire Delight Major
Composed by Ian Butters no 728

  1. Adam S Greenley
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Shirley E McGill
  4. Daniel J Page
  5. David C Bath
  6. Jack L Edwards
  7. Nicholas M W Haggett
  8. Benjamin D Constant (C)

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Monday, 29 April 2019 in 1hr 50mins (10½)
5040 Minor (9 Methods)
seven extents: 1. Cambridge, Norfolk, Ipswich,Primrose, Bourne, Hull 2. Cambridge, Ipswich, 3. Cambridge 4. Kent 5.Oxford 6 and 7 Plain Bob

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Janet E Menhinick

Selborne, Hampshire
St Mary
Sunday, 28 April 2019 in 2hrs 41mins (8-3-8 in A)
5024 Belfast Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Adam S Greenley
  2. Beryl R Norris
  3. David C Bath
  4. J Chapman Knott
  5. Jack L Edwards
  6. Douglas J Beaumont
  7. Benjamin D Constant (C)
  8. Claire F Roulstone