Early Society Peals

List view >>

Leading

Ringers

Alan Regin 2208 (70 as C)
Derek E Sibson 1775 (1553 as C)
Simon J Davies 1307 (6 as C)
E Jane Sibson 1211 (1 as C)
Ian R Fielding 1199 (683 as C)
Graham A Duke 1159 (159 as C)
Ian G Campbell 1151 (1 as C)
Richard M Hobbs 1026 (129 as C)
John P Loveless 1015 (475 as C)
Shirley E McGill 933 (1 as C)

Conductors

Derek E Sibson 1553
Ian R Fielding 683
Stephen A Wheeler 511
John P Loveless 475
Roger Baldwin 274
George Newson 227
Ian Roulstone 213
Graham A Duke 159
Dennis Beresford 150
Stanley Jenner 136

Towers

Shoreditch, St Leonard 995
Spitalfields, Christ Church 223
Westminster, St Martin in the Fields 118
Watford, 15 Harford Drive 99
Trumpington, St Mary & Michael 84
Barton Seagrave, St Botolph 74
Edmonton, All Saints 71
West Ham, All Saints 62
Highgate, St Anne 60
Hackney, St John 51

Methods

Spliced Surprise Major 1011
Bristol Surprise Major 691
Surprise Minor 351
London Surprise Major 299
Grandsire Triples 296
Yorkshire Surprise Major 256
Stedman Cinques 245
Bristol Surprise Maximus 223
Plain Bob Major 212
Kent Treble Bob Major 200

Northallerton, North Yorkshire
19 The Green, Romanby
Friday, 18 November 2016 in 2hrs 40mins (11 in G)
5056 Cambridge Surprise Major
Composed by Charles Middleton

  1. 1–2Jonathan J F Stokoe
  2. 3–4Nicholas C Tithecott
  3. 5–6Jennifer A Town
  4. 7–8Christopher H Enzor (C)
Peal No: 8067

Ponteland, Northumberland
St Mary the Virgin
Friday, 18 November 2016 in 2hrs 33mins (6-3-4)
5040 Surprise Minor
7 methods: One extent each of London, York, Bourne, Beverley, Cambridge, Surfleet and Norwich.

  1. Karen Dickinson
  2. Barbara Davies
  3. Ruth Curtis
  4. Alan Regin
  5. Ian G Campbell
  6. Paul F Curtis (C)
Peal No: 8068

Stepney, Greater London
St George in the East
Friday, 18 November 2016 in 2hrs 46mins (6-0-9)
5056 Spliced Surprise Major
Composed by Graham A C John
8 methods: 736 Bristol, Rutland, 704 Pudsey, 608 Cambridge, Lincolnshire, Superlative, 544 Yorkshire, 512 London. 130 changes of method, all the work.

  1. Benjamin D Kipling
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Heather M Forster
  4. Richard M Hobbs (C)
  5. Penelope J V Sharpe
  6. Timothy R Forster
  7. Geraldine R Forster
  8. Ian G Mills
Peal No: 8069

Chiddingfold, Surrey
St Mary
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 52mins (12-2-26)
5024 Lessness Surprise Major
Composed by James W Belshaw

  1. Stephanie J Pattenden
  2. Marisa A Hayes
  3. Margaret L Sherwood
  4. Peter M Wilkinson
  5. Michael J Wake
  6. Malcolm M Powell
  7. James W Belshaw (C)
  8. Ian P Hastilow
Peal No: 8071

Codsall, Staffordshire
St Nicholas
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 49mins (9-2-21)
5050 Bristol Surprise Major
Composed by Simon Humphrey

  1. Philip J Day
  2. Anne C Orme
  3. R Jean Nixon
  4. Lorna E Champney
  5. Philip W Gay
  6. Christopher P Wilton
  7. Andrew W Gordon
  8. Simon Humphrey (C)
Peal No: 8072

Colwall, Herefordshire
St James the Great
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 57mins (10-1-5)
5088 Yorkshire Surprise Major
Composed by Graham A C John

  1. Heather A Kippin
  2. Stephen J Bedford (C)
  3. Elizabeth A Coke
  4. Nicola J Piper
  5. Paul J Lewis
  6. Geoffrey M Brewin
  7. Alison R Williams
  8. Stuart D Piper
Peal No: 8073

Essendon, Hertfordshire
St Mary the Virgin
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 52mins (15-0-13)
5008 Double Norwich Court Bob Major
Composed by Roger Baldwin

  1. Penelope J V Sharpe
  2. Margaret M Horritt
  3. Christine M Carter
  4. Roger Baldwin (C)
  5. John J Ford
  6. John R Peverett
  7. Brian C Watson
  8. Stephen J Crawley
Peal No: 8074

Fairwarp, Sussex
Christ Church
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 56mins (15-2-0)
5024 Bristol Surprise Major
Composed by Mark B Davies
No.4

  1. Margaret E Oram
  2. David D Smith
  3. Anne E Franklin
  4. Richard C G Neal
  5. P Jonathan Franklin
  6. Ian H Oram
  7. Stephen J Beckingham (C)
  8. Alan D Pink
Peal No: 8075

Great Berkhamsted, Hertfordshire
St Peter
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 59mins (15-2-22)
5152 Ashridge Surprise Major
Composed by Ian R Fielding

  1. Timothy R Forster
  2. Mary E Holden
  3. Shirley E McGill
  4. Richard M Hobbs
  5. Adam S Greenley
  6. Benjamin D Constant
  7. Thomas B Mack
  8. Ian R Fielding (C)
Peal No: 8070

Grundisburgh, Suffolk
St Mary the Virgin
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 56mins (9-2-24)
5152 Double Norwich Court Bob Major
Composed by Stephen D Pettman

  1. Stephen D Pettman (C)
  2. Mary S Garner
  3. Mary E Dunbavin
  4. Joan Garrett
  5. Julian Colman
  6. Philip D Moyse
  7. Thomas G Scase
  8. Brian E Whiting
Peal No: 8076

Harpenden, Hertfordshire
St Nicholas
Saturday, 19 November 2016 in 3hrs 1min (15-0-16)
5056 Spliced Surprise Major
Composed by Graham A C John
8 methods: 736 Bristol, Rutland, 704 Pudsey, 608 Cambridge, Lincolnshire, Superlative, 544 Yorkshire, 512 London. 130 changes of method, all the work.

  1. John J Ford
  2. Ian R Fielding
  3. Joanna K Dorling
  4. Thomas B Mack
  5. Richard M Hobbs (C)
  6. Mary E Holden
  7. Adam S Greenley
  8. Benjamin D Constant
Peal No: 8077

High Wycombe, Buckinghamshire
All Saints
Saturday, 19 November 2016 in 3hrs 27mins (26-3-15)
5088 Yorkshire Surprise Maximus
Composed by Alan G Reading

  1. Ann Davies
  2. Jack E Page (C)
  3. Katharine J Firman
  4. June D Wells
  5. Patricia M Newton
  6. Janet E Menhinick
  7. Joanna E Knight
  8. Kenneth J Darvill
  9. Douglas J Beaumont
  10. Colin M Lee
  11. Claire F Roulstone
  12. Ian Roulstone
Peal No: 8078

Newburn on Tyne, Tyne & Wear
St Michael and All Angels
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 45mins (9-2-02)
5088 Xeranthemum Surprise Major
Composed by Donald F Morrison
No.7274

  1. Barbara Davies
  2. Ruth Curtis
  3. Ian G Campbell
  4. Matthew D Hetherington
  5. Matthew J L Durham
  6. Clive R Moon
  7. Alan Regin
  8. Paul F Curtis (C)
Peal No: 8079

Penshurst, Kent
St John the Baptist
Saturday, 19 November 2016 in 3hrs 5mins (17-2-11)
5088 Yorkshire Surprise Major
Composed by Donald F Morrison

  1. Simon J Davies
  2. Diana R Wraight
  3. Jacqueline M Barlow
  4. Alan R Baldock
  5. Paul J Flavell (C)
  6. Nicholas J Wilkins
  7. Benjamin D Kipling
  8. Ian G Mills
Peal No: 8080

Sapcote, Leicestershire
All Saints
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 45mins (9-1-26)
5040 Yorkshire Surprise Royal
Composed by Richard J Angrave

  1. Sally A Brown
  2. Christian M Peckham
  3. Andrew J Preston
  4. Graham R Hayward
  5. Steven J Harvey
  6. Anthony P Cotton
  7. Timothy J Peverett
  8. Michael Angrave (C)
  9. Stephen R Aldridge
  10. Mark J Pendery
Peal No: 8081

Shalford, Surrey
St Mary the Virgin
Saturday, 19 November 2016 in 3hrs 5mins (13-2-8)
5056 Lunar Delight Major
Composed by Richard A Pearce

  1. Anne L Rueff
  2. Ronald F Diserens
  3. Jonathan H B Deane
  4. Julian Morgan
  5. Michael C Bryant
  6. Richard A Pearce (C)
  7. Sally A Schupke
  8. Mark E R Gill
Peal No: 8082

Winford, Somerset
Blessed Virgin Mary and St Peter
Saturday, 19 November 2016 in 2hrs 54mins (13-3-26)
5088 Lessness Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. Robert C Beavis
  2. Jennifer M Taylor
  3. Georgina Barratt
  4. Jack D Aylward
  5. Michael R Spencer
  6. Rebecca J Cox
  7. Anthony J Cox (C)
  8. Edward R Mack
Peal No: 8083

Grundisburgh, Suffolk
St Mary the Virgin
Sunday, 20 November 2016 in 3hrs 7mins (9-2-24)
5014 Plain Bob Cinques
Composed by Stephen D Pettman

  1. Stephen D Pettman (C)
  2. Faith J Pearce
  3. Brian E Whiting
  4. Thomas G Scase
  5. Philip D Moyse
  6. Clare L Veal
  7. Mary E Dunbavin
  8. Julian Colman
  9. Clive J Dunbavin
  10. Nigel F C Gale
  11. Amanda M Richmond
  12. Richard A Knight
Peal No: 8084

Meldreth, Cambridgeshire
Holy Trinity
Sunday, 20 November 2016 in 2hrs 53mins (10-1-14)
5088 Yorkshire Surprise Major
Composed by Nathan J Pitstow

  1. Benjamin F Ricketts
  2. Edith M Robinson
  3. Ruth Suggett
  4. Susan B Binns
  5. Hannah M Campbell
  6. Janet E Menhinick
  7. Lesley H M Boyle
  8. Philip D Bailey (C)
Peal No: 8085

Merton, Greater London
St John Div
Sunday, 20 November 2016 in 2hrs 45mins (11-3-27)
5040 Treble Dodging Minor
7 methods: One extent each of Richborough Delight, Abbeyville Delight, Merton Delight, Killamarsh Treble Bob, Old Oxford Delight, Cambridge Surprise and Norwich Surprise.

  1. Anne M Anthony
  2. Shirley E McGill
  3. Richard M Hobbs
  4. Adam S Greenley
  5. Benjamin D Constant
  6. Ian R Fielding (C)
Peal No: 8086

Ringmer, East Sussex
9 Delves Close
Sunday, 20 November 2016 in 2hrs 12mins (11 in G)
5120 Spliced Treble Bob Major
Composed by Donald F Morrison
No.345 2 methods: 3712 Kent, 1408 Oxford, 88 changes of method, Worcester variation.

  1. 1–2Karen M White
  2. 3–4Margaret L Sherwood
  3. 5–6P Jonathan Franklin
  4. 7–8Stephen J Beckingham (C)
Peal No: 8087

South Shields, Tyne & Wear
St Hilda
Sunday, 20 November 2016 in 2hrs 45mins (9-3-27)
5088 Bristol Surprise Major
Composed by Alan G Reading

  1. Ruth Curtis
  2. Robert V Criddle
  3. Jeremy R Housden
  4. Karen P Maughan
  5. Kristopher King
  6. Alan Regin
  7. Ian G Campbell
  8. Paul F Curtis (C)
Peal No: 8088

Wandsworth, Greater London
Holy Trinity
Sunday, 20 November 2016 in 3hrs 5mins (15-0-2)
5056 Superlative Surprise Major
Composed by Samuel C Cave

  1. John J Ford
  2. Penelope J V Sharpe
  3. Joanna K Dorling
  4. J Chapman Knott
  5. Andrew D Hodgson
  6. Ruth E R Corney
  7. Samuel C Cave (C)
  8. Timothy R Forster
Peal No: 8089

Litlington, Cambridgeshire
St Catherine
Monday, 21 November 2016 in 2hrs 45mins (7-1-0)
5040 Surprise Minor
7 methods: One extent each of Morpeth, Sandiacre, Warkworth, Bamborough, Primrose, Surfleet and Lincoln.

  1. Andrew J Davey
  2. John P Loveless
  3. Susan E Marsden
  4. Russell A Brown
  5. Alan Regin
  6. Peter J Waterfield (C)
Peal No: 8090

Toft, Cambridgeshire
St Andrew
Monday, 21 November 2016 in 2hrs 48mins (8-3-2)
5040 Spliced Surprise Minor
30 methods: (1) Carlisle, Northumberland, Whitley, (2) Alnwick, Chester, Munden, Newcastle, (3) Cunecastre, London, Wells, (4) Annable's London, Lightfoot, Netherseale, Rossendale, Stamford, Wearmouth, (5) Allendale, Westminster, (6) Berwick, Beverley, Durham, Hexham, Surfleet, York, (7) Bourne, Cambridge, Hull, Ipswich, Norfolk, Primrose.

  1. Andrew J Davey
  2. James E Benner
  3. John P Loveless
  4. Russell A Brown
  5. Alan Regin
  6. Peter J Waterfield (C)
Peal No: 8091

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Monday, 28 November 2016 in 1hr 54mins (10½)
5040 Minor
4 methods: Two extents each of Cambridge Surprise, Oxford Treble Bob, Plain Bob, one extent of Kent Treble Bob.

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Janet E Menhinick
Peal No: 8092

Kemsing, Kent
St Mary the Virgin
Wednesday, 30 November 2016 in 2hrs 34mins (4-1-5)
5040 Spliced Surprise Minor
12 methods: (1) Bourne, Cambridge, Hull, Ipswich, Norfolk, Primrose, (2) Berwick, (3) Carlisle, (4) London, (5) Netherseale, (6) Durham, (7) Norwich.

  1. Ronald F Diserens
  2. Peter J Blight
  3. Anne L Rueff
  4. Shirley E McGill
  5. Alan Regin
  6. John E Hawes (C)
Peal No: 8093

Studham, Bedfordshire
St Mary the Virgin
Friday, 9 December 2016 in 2hrs 50mins (10-0-22)
5040 Surprise Minor
8 methods: (1) Carlisle, (2) London, (3) Bourne, (4) York, (5) Surfleet, Beverley, (6) Norwich, (7) Cambridge.

  1. John P Loveless
  2. Nicholas D Brown
  3. John J Ford
  4. Alan Regin
  5. Russell A Brown
  6. Peter J Waterfield (C)
Peal No: 8094

Portsmouth, Hampshire
St Thomas of Canterbury,
Saturday, 10 December 2016 in 3hrs 25mins (25-2-0)
5088 Spliced Treble Dodging Maximus
Composed by Roderick W Pipe
4 methods: 1296 Bristol Surprise, Strathclyde Surprise, 1248 Avon Delight, Rigel Surprise. 82 changes of method, all the work.

  1. Michael R Crockett
  2. Ian R Fielding
  3. Shirley E McGill
  4. Katharine J Firman
  5. Jack E Page
  6. Douglas J Beaumont
  7. Thomas B Mack
  8. Katharine A Hill
  9. Benjamin D Constant
  10. Adam S Greenley
  11. Ian Roulstone (C)
  12. Claire F Roulstone
Peal No: 8095

Bluntisham, Cambridgeshire
St Mary
Thursday, 15 December 2016 in 2hrs 58mins (13-2-10)
5184 Watford Surprise Major
Composed by Richard I Allton

  1. Frank W Rivett
  2. Susan E Marsden
  3. Philippa M Whittington
  4. Susan B Binns
  5. James E Benner
  6. Peter V Rogers
  7. Russell A Brown
  8. Peter J Waterfield (C)
Peal No: 8096

Higham Ferrers, Northamptonshire
St Mary
Friday, 16 December 2016 in 3hrs 9mins (22-1-0)
5040 Yorkshire Surprise Royal
Composed by Anthony J Cox

  1. Anne P Cook
  2. Sally A Brown
  3. Christine M Carter
  4. Alistair M Donaldson
  5. Peter M Fleckney
  6. Peter J Blight
  7. Peter J Waterfield (C)
  8. Michael Angrave
  9. Paul A Cammiade
  10. Andrew W Gordon
Peal No: 8097

Shoreditch, Middlesex
St Leonard
Tuesday, 20 December 2016 in 3hrs 26mins (25-1-11)
5042 Yorkshire Surprise Maximus
Composed by Oliver M Austin

  1. Stephanie J Pattenden
  2. Elizabeth A Hibbert
  3. Ruth E R Corney
  4. Geraldine R Forster
  5. Richard M Hobbs
  6. Samuel C Cave
  7. Ian G Mills
  8. Colin J E Wyld
  9. Claire F Roulstone
  10. Alan Regin
  11. Thomas B Mack
  12. Ian Roulstone (C)
Peal No: 8098

Reading, Berkshire
St Laurence
Monday, 2 January 2017 in 3hrs 18mins (23-0-20)
5042 Spliced Surprise Maximus
Composed by Alan G Reading
5 methods: 1106 Bristol, 1104 Zanussi, 960 Cambridge, Yorkshire, 912 Barford. 82 changes of method, all the work.

  1. Ian Roulstone (C)
  2. Claire F Roulstone
  3. Shirley E McGill
  4. Katharine J Firman
  5. Jack E Page
  6. Richard M Hobbs
  7. Matthew S Pearson
  8. Ian R Fielding
  9. Adam S Greenley
  10. Thomas J Waterson
  11. Katharine A Hill
  12. Benjamin D Constant
Peal No: 8099

City of London,
St Magnus the Martyr
Saturday, 14 January 2017 in 3hrs 29mins (26-3-9)
5088 Spliced Treble Dodging Maximus
Composed by Roderick W Pipe
4 methods: 1296 Bristol Surprise, Strathclyde Surprise, 1248 Avon Delight, Rigel Surprise. 82 changes of method, all the work.

  1. Adam S Greenley
  2. Ian R Fielding
  3. Katharine J Firman
  4. Shirley E McGill
  5. Benjamin D Constant
  6. Claire F Roulstone
  7. Jack E Page
  8. Molly S Waterson
  9. Edward R Mack
  10. Gabrielle L Cowcill
  11. Ian Roulstone (C)
  12. Thomas B Mack
Peal No: 8100

Watford, Hertfordshire
15 Harford Drive
Monday, 16 January 2017 in 1hr 51mins (13-2-3 in F#)
5040 Minor
4 methods: One extent each of Cambridge Surprise, Kent Treble Bob, Oxford Treble Bob, four extents of Plain Bob.

  1. 1–2S Kathleen M Baldwin
  2. 3–4Roger Baldwin (C)
  3. 5–6Janet E Menhinick
Peal No: 8101

Farnborough, Greater London
St Giles
Tuesday, 24 January 2017 in 2hrs 19mins (2-2-26)
5040 Surprise Minor
7 methods: One extent each of Ipswich, Wells, London, Norwich, Beverley, Surfleet and Cambridge.

  1. Catherine M Lewis
  2. Nicholas J Wilkins
  3. Thomas M Barlow
  4. Jacqueline M Barlow
  5. Ronald F Diserens
  6. Paul J Flavell (C)
Peal No: 8102

Hemingford Grey, Cambridgeshire
St James
Thursday, 2 February 2017 in 2hrs 57mins (11-2-13)
5280 Spliced Surprise Major
Composed by Albert J Pitman
6 methods: 960 London, 928 Watford, 896 Bristol, 832 Cambridge, Pudsey, Superlative. 127 changes of method, all the work.

  1. James M Hills
  2. Susan E Marsden
  3. John P Loveless
  4. Susan B Binns
  5. James E Benner
  6. Peter V Rogers
  7. Russell A Brown
  8. Peter J Waterfield (C)
Peal No: 8103

City of London,
St James Garlickhythe
Saturday, 4 February 2017 in 2hrs 52mins (9-1-25)
5024 Bristol Surprise Major
Composed by Anthony J Cox

  1. John J Ford
  2. Malcolm M Powell
  3. Timothy R Forster
  4. Penelope J V Sharpe
  5. Andrew D Hodgson
  6. Peter J Waterfield (C)
  7. Russell A Brown
  8. Ian G Mills
Peal No: 8104

Stamford Hill, Greater London
St Ann
Saturday, 4 February 2017 in 2hrs 42mins (7-3-1)
5024 Spliced Surprise Major
Composed by Roderick R Horton
4 methods: 1344 Glasgow, 1248 London, 1216 Belfast, Bristol. 113 changes of method, all the work.

  1. Douglas J Beaumont
  2. Heather M Forster
  3. Benjamin D Constant
  4. Timothy R Forster
  5. Richard M Hobbs (C)
  6. Thomas B Mack
  7. Adam S Greenley
  8. Jack E Page
Peal No: 8105

Westminster, Greater London
St Clement Danes
Saturday, 4 February 2017 in 3hrs 9mins (21-1-23)
5042 Bristol Surprise Royal
Composed by Benjamin D Constant

  1. Anne L Rueff
  2. Adam S Greenley
  3. Elizabeth A Hibbert
  4. Jack E Page (C)
  5. Peter W Emery
  6. Richard M Hobbs
  7. Barry D Mack
  8. Claire F Roulstone
  9. Thomas B Mack
  10. Benjamin D Constant
Peal No: 8106

Willesden, Greater London
St Mary
Saturday, 4 February 2017 in 2hrs 36mins (7-3-7)
5088 Uxbridge Surprise Major
Composed by Stanley Jenner

  1. Christine M Carter
  2. Michael H D O'Callaghan
  3. Janet E Menhinick
  4. Sally A Schupke
  5. Peter J Blight
  6. Julian Morgan
  7. Malcolm M Powell
  8. Graham A Duke (C)
Peal No: 8107

Farnham, Surrey
St Andrew
Sunday, 12 February 2017 in 3hrs 19mins (19-0-7)
5040 Cambridge Surprise Royal
Composed by James Clatworthy

  1. Anne M Anthony
  2. Beryl R Norris
  3. Janet E Menhinick
  4. Michael C Bryant
  5. Matthew S Pearson (C)
  6. David G Pearson
  7. Nicholas M W Haggett
  8. Adam S Greenley
  9. Mark E R Gill
  10. Benjamin D Constant
Peal No: 8108